Sedina - fontanna na placu Tobruckim

Pomimo, że sama fontanna na Placu Tobruckim nadal istnieje, to zespół rzeźb, który ją zdobił, a który szczecinianie potocznie nazywają „Sediną”, jest jednym z najbardziej nieodżałowanych utraconych elementów dawnego Szczecina.

Czytaj więcej...

Teatr Miejski

Szczecinowi długo brakowało godnego obiektu mieszczącego scenę teatru. w 1856 roku korporacja kupiecka ufundowała miastu teatr, którego budowę dofinansowały władze państwowe. Budynek zaprojektował ten sam królewski mistrz budowlany, który był twórcą teatrów w Berlinie, Lipsku i we Wrocławiu - Karola Langhansa.

Czytaj więcej...

Wieża Johannesa Quistorpa

Przypominacie sobie film pt.: "Młode Wilki"? A pamiętacie scenę "przekazania towaru", która odbywała się w obecności jakiegoś posła, czy innej grubej ryby (wybaczcie, ale niezbyt dobrze pamiętam ten film) w jakimś lesie? No to jeśli coś takiego sobie przypominacie, to właśnie ta scena była kręcona w ruinach Wieży Quistorpa.

Czytaj więcej...

Zentralhallen - Szczecińskie Colloseum

W 1889 roku na Bismarckstrasse (dzisiejsza ul. Obrońców Stalingradu) zbudowano dużą, okrągłą i murowaną rotundę, zwieńczoną masywną kopułą. Wewnątrz, obok restauracji, kawiarni i sali bilardowej znajdowało się kilka pomieszczeń na zebrania w mniejszym gronie. Na parterze mieściły się dodatkowo stajnie dla zwierząt. 

Czytaj więcej...

Dodatkowe informacje