Kamienica przy ul.Piłsudskiego 37

 

W najbliższy wtorek (23 kwietnia) o godzinie 17:00 przy ul. Piłsudskiego 37 nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej jej byłemu niezwykłemu mieszkańcowi – dr Erwinowi Ackerknechtowi. Wydarzenie organizowane jest przez projekt Kamienice Szczecina, które ma swoim koncie już sporo tego typu akcji, mających na celu przybliżenie mieszkańcom ważnych postaci Szczecina oraz upamiętnienie miejsc ich zamieszkania.

 

Erwin Ackerknecht urodził się 1880 w Wirtenbergii, a do Szczecina przeprowadził się w 1905, gdzie rozpoczął pracę w Bibliotece Miejskiej w Szczecinie jako pomocnik bibliotekarza. W kamienicy przy obecnej Piłsudskiego 37 (wtedy Friedrich-Karl-Straße) mieszkał do 1907 kiedy to objął stanowisko bibliotekarza miejskiego – dyrektora Biblioteki Miejskiej (dzisiejsza Książnica Pomorska). Rok wcześniej na świat przyszedł jego syn Erwin Heinz Ackerknecht, który później został lekarzem, historykiem medycyny i aktywnym trockistą.

Dr Erwin Ackerknecht uważając się za socjaldemokratę i dopatrując się w samokształceniu drogi awansu społecznego, był propagatorem czytelnictwa we wszystkich środowiskach. Zapoczątkował wydawanie czasopisma Bücherei und Bildungspflege (edukacja i bibliotekarstwo). Własne artykuły na temat książek i bibliotekarstwa oraz felietony publikował również w dodatku literackim do dziennika Stettiner Generalanzeiger. Był również jednym z inicjatorów utworzenia w roku 1914 kina “Urania”.

Po dojściu Hitlera do władzy w 1933, jako osoba “niepewna politycznie”, został pozbawiony stanowiska i zajął się pracą naukową. W tym samym roku, ze względów politycznych jego syn Erwin Heinz musiał opuścić hitlerowskie Niemcy, aby po pobycie w Czechosłowacji i Francji, w 1941 przeprowadzić się na stałe do USA.

W czasie II wojny światowej Erwin Ackerknecht ponownie został dyrektorem Biblioteki Miejskiej, której zbiory zabezpieczał przed zniszczeniem. W marcu 1945 roku wraz z rodziną opuścił Szczecin. Zmarł 24 sierpnia 1960 w Ludwigsburgu.

Więcej na temat uroczystego odsłonięcia tablicy przeczytacie na stronie FB Kamienic Szczecina.

Kamienica na rogu ulic Mazurskiej i Piłsudskiego, w której na III piętrze przez pierwsze 2 lata swojego pobytu w Szczecinie mieszkał ze swoją rodziną Erwin Ackerknecht powstała w latach 1895–1896 według projektu Eugena Wechselmanna i Wilhelma O. Zimmermanna. Warto przyjrzeć się bliżej jej pięknej elewacji i ciekawym zdobieniom.

 

Uwagę przyciąga krasnal w czerwonym wdzianku podpierający narożny wykusz kamienicy.

Attyki zdobione kartuszami z trzema tarczami oraz młotkiem murarskim i ekierką nasuwają skojarzenia związane z masonerią.

 

 

Między oknami umiejscowione zostały piękne dekoracje przedstawiające Słońce i ... Saturna?

 

Dodatkowe informacje