Co jest grane w Stettinie? Propozycje weekendowe z 1934r.

 

Zapraszam na wycieczkę w przeszłość. Wraz z jedną stroną z gazety Stettiner General-Anzeiger przeniesiemy się do roku 1934 i przyjrzymy się weekendowym propozycjom dla szczecinian...

Dziś piątek 15 czerwca 1934 roku. Czy nam się to podoba czy nie, od ponad roku kanclerzem Rzeszy jest Adolf Hitler. Führer spotkał się wczoraj w Wenecji z przywódcą Włoskiej Republiki Socjalnej – Benito Mussolinim. Wizyta opisana została na pierwszej stronie dzisiejszej Stettiner General-Anzeiger. Po spotkaniu i zwiedzaniu miasta, obaj przywódcy udali się na koncert Verdiego i Wagnera w  Palazzo Ducale.

 

Zdobyczami technologicznymi w postaci kina dźwiękowego cieszymy się zaledwie od 4 lat, gdyż dopiero w 1930 roku podpisane zostało porozumienie pomiędzy amerykańskimi właścicielami patentów, co pozwoliło na ekspansję kina dźwiękowego w Europie.

 

Już ponad rok temu (13 marca 1933) zostało powołane do życia Ministerstwo Propagandy, na czele którego stanął Joseph Goebbels. Z powodów ideologicznych nasz kraj opuściło wielu intelektualistów i artystów oraz twórców filmowych.

Z Rzeszy emigrują czołowi przedstawiciele niemieckiego ekspresjonizmu tacy jak reżyser Robert Wiene („Gabinet Doktora Caligari”), aktor Conrad Veidt („Gabinet Doktora Caligari”), reżyser Georg Wilhelm Pabst („Puszka Pandory”, „Dziennik upadłej dziewczyny”), czy reżyser  Fritz Lang („Metropolis”), który odrzucił propozycję Goebbelsa oferującego mu stanowisko czołowego filmowca III Rzeszy.

 

W Szczecinie działa około 30 kin. Nie mamy telewizorów ani komputerów, więc publiczne seanse filmowe są popularną rozrywką. Mamy piękny czerwcowy dzień i zaczyna się "Wochenende", dlatego przyjrzyjmy się jakie atrakcje na te dni oferują nam szczecińskie kina oraz lokale ogłaszające się na jednej ze stron Stettiner General-Anzeiger.

 

Znakomite zakończenie sezonu oferuje nam dziś Stadttheater (Teatr Miejski, Plac Żołnierza Polskiego) o godzinie 20:00. Jak podaje ogłoszenie, komedia Williama Shakespeare’a „Poskromienie Złośnicy” otrzymywała do tej pory zasłużone owacje na stojąco.

W sobotę i w niedzielę otwarcie letniego sezonu – operetka Ralpha Benatzky „Rozkoszna dziewczyna”. Niska cena, jedynie 0,50 – 2,50 reichsmarek.

 

Kino URANIA (zbieg ul. Zygmunta Starego i Starzyńskiego – Cerkiew pw. św. Mikołaja) jeszcze tylko przez kilka dni będzie wyświetlać dzieło dźwiękowe pt. „Junge Liebe” („Młoda miłość” / „Rzeka”). Ten czeski film dystrybuowany przez niemiecką wytwórnię Europa Films to historia pary zakochanych w sobie uczniów.

 

Kino SCALA przy Falkenwalder Strasse 19 (al. Wojska Polskiego) wyświetli codziennie trzy seanse francuskiego „La Bataille” ze światowej sławy Annabellą. W latach 30. i 40. ta francuska piękność będzie grała również w filmach Hollywood obok gwiazd takich jak sam Henry Fonda. Oprócz filmu obszerny program dodatkowy!

 

Goethe Lichtspiele przy Gustaw-Adolf-Strasse 15 (ul. Parkowa) zaprasza na zabawny film kryminalny na podstawie książki Edgara Wallace’a – „Der große Bluff” („Wielki blef”). W rolach głównych niemiecka gwiazda kina niemego Lee Parry, Adele Sandrock i Betty Ammann.

 

Grabower Lichtspiele przy Lange Strasse 11 (ul. Emilii Plater) wyświetli niemiecki dramat „Drei Kaiserjäger” („Trzech Strzelców Cesarskich”). W rolach głównych Erna Morena, Paul Richter. Ponadto widzowie obejrzą krótką komedię dźwiękową „Eins weniger eins ist zwei?” („Jeden minus jeden równa się dwa?“).

 

Kino TITANIA przy Hohenzollernstr. 5 (ul. Krzywoustego) zaprasza dziś na premierę dramatu „Polarstürme” („Zamieć polarna”) z gwiazdorem Luisem Trenkerem w roli głównej. Oprócz tego dobry program dodatkowy. Wstęp również dla młodzieży.  Seanse o 16:30, 18:45 i o 21:00.

 

Filmeck przy Pölitzerstraße 23 (Aleja Wyzwolenia) zaprasza na oparty na powieści film „Ein Mädel wirbelt durch die Welt”. W roli tytułowej Magda Schneider - gwiazda niemieckiego kina, piosenkarka oraz matką słynnej Romy Schneider. W 1955 obie aktorki zagrają w historyczno-kostiumowym „Sisi”, ale my oczywiście dzisiaj tego jeszcze nie wiemy. 

 

Kino UFA-PALAST (budynek byłej Galerii Centrum) zaprezentuje cieszący się ogromną popularnością „Insel der Dämonen” („Wyspa demonów”). Z powodu ogromnego sukcesu dwa kolejne nocne seanse dzisiaj i jutro o 23.15. To filmowe dzieło (jak reklamuje ogłoszeniodawca) to opowieść o zmaganiach balijskiej pary kochanków przeciwko demonom i magii. Ta niesamowita niemiecka produkcja, która kręcona była na Bali w Indonezji oferuje wszystko co najpiękniejszego ma do zaoferowania film dźwiękowy. Niesamowite oryginalne nagrania ekstatycznych tańców mężczyzn, pięknych dziewcząt i kobiet w nietkniętym rajskim świecie. Scenariusz napisany przez Waltera Spiesa oraz barona Victora von Plessen. Film niedozwolony dla młodzieży poniżej 18 roku życia.

 

Również w UFA-PALAST tylko przez jeszcze 4 dni piękne dzieło filmowe (jak określa je ogłoszenie) „Reifende Jugend” („Dojrzewanie młodzieży”). W rolach głównych urodzony w Szczecinie aktor Heinrich George, Hertha Thele, Peter Voss. W reżyserii Carla Froelicha, czołowego twórcy III Rzeszy oraz prezesa Izby Filmowej Rzeszy (Reichsfilmkammer),  któremu za 6 lat Goebbels nada tytuł profesora. Oparty na sztuce „Die Reifeprüfung” Maxa Dreyera, opowiada o losach trzech dziewcząt w szkole w Straslundzie, gdzie dyrektorem jest Brodersen (Heinrich George). (Film odniósł sukces i był wyświetlany również w USA.) Ogłoszeniodawca stanowczo twierdzi, że każdy musi zobaczyć to dzieło. Seanse o 18:30 i 21:00. W soboty i niedziele również o 16:00. Oprócz tego tygodniowa kronika dźwiękowa oraz program dodatkowy.


Powyżej, dla lepszego zobrazowania sytuacji, przykładowa kronika tygodniowa UFA Ton-Woche z 20 marca 1935r. Pierwsze kadry kroniki ukazują wodowanie w Szczecinie okrętu Tannenberg w dniu 16 marca 1935r.

 

Neues Lichtspielhaus przy Königstor 8 (plac Hołdu Pruskiego, w narożniku budynku, gdzie w 2012 roku znajduje się salon prasowy RUCH) jeszcze tylko kilka dni można obejrzeć „Der Tunnel”. Jest to film science-fiction opowiadający historię inżyniera, któremu zostaje zlecone arcy ambitne zadanie zaprojektowania oraz nadzoru budowy podwodnego tunelu łączącego USA i Europę. Niestety projekt jest sabotowany przez przeciwne siły, które są zdolne posunąć się nawet do morderstwa. W roli głównej wystąpił Paul Hartmann, a w jednej z drugoplanowych ról zagrał Max Schreck  - słynny odtwórca pierwszego filmowego wampira Nosferatu.

 

Grünhofer Lichtspiele przy Heinrichstraße 16 (ul.Ofiar Oświęcimia) wyświetli „Drei blaue Jungs, ein blondes Mädel” („Trzech niebieskich chłopaków, blond dziewczyna”). Zabawny film dźwiękowy z Charlotte Ander, Heinzem Rühmannem i Fritzem Kampersem. To opowieść o trzech żeglarzach i najpiękniejszej dziewczynie w ich rodzimym porcie, o której względy rywalizują miedzy sobą. Ponadto komedia dźwiękowa „Untermieter gesucht” („Lokator poszukiwany”) z Kurtem Vespermannem. Do tego dźwiękowy program dodatkowy. Kasy otwarte od 18:00, a w niedzielę od 14:00. Ostatni seans o 21:00.

 

Poza propozycjami kinowymi jest także kilka innych. Konzerthaus-Garten (nieistniejąca restauracja w ogrodzie za Filharmonią przy ul. Małopolskiej) zaprasza w piątkowy wieczór na tańce na świeżym powietrzu.

 

Wieczorek tańca towarzyskiego, tak jak w każdy czwartek i piątek w UFA-CAFE (była Galeria Centrum).

Ponadto restauracja, kawiarnia oraz sala bilardowa Haus Ponath (centrum handlowe Kaskada) zapowiada ostatni pokaz musicalu „Clown Arturo”, który odniósł już wielki sukces.

 

Właściciele restauracji Lindenhof (przy obecnej Różance) Schröder i Winkelmann zapraszają o 3:30 na koncert plenerowy. Wstęp za darmo.

 

Wydarzenie sportowe w Central-Hallen. W zapaśniczych walkach finałowych staną w szranki zawodnicy z Niemiec, a wśród nich szczecinianin Steinke. W decydującej walce zmierzą się Polak Wacław Badurski z Szamotuł oraz zawodnik Walloschke ze Śląska.

 

Oprócz ogłoszeń kulturalnych na stronie znajduje się także pokaźna reklama sklepu KARSTADT, którzy mieści się przy Breitestraße Nr. 23-28 (ul. Wyszyńskiego). Jak widać reklama podaje przykłady konkretnych produktów (pończoch i skarpet) wraz z cenami.

 

Znajdziemy sporą reklamę sklepu kolonialnego sieci KAISER’S. Kawa zbożowa za jedyne 26 fenigów za funt. Powyżej reklama sklepu meblowego MÖBEL przy Breitestrasse (Wyszyńskiego) jak i mnóstwo drobnych ogłoszeń o sprzedaży zegarków, sztućców, ubranek dla dzieci, odzieży męskiej, maszyny do pisania, kajaka, naprawy rowerów czy też sprzedaży kaczątek pekińskich.

 

Ogłoszenia w gazetach to w wielu przypadkach jedyna możliwość znalezienia odpowiedniego nabywcy. Wydawca gazety zachęca ogłoszeniodawców marketingowym rymem: "Bitte, wollen Sie notieren – Mehrumsatz durch Inserieren!" (Prosimy, miejcie Państwo na uwadze – większa sprzedaż poprzez ogłoszenia!)

 

Opracowanie: Agata Stankiewicz

Inne przedwojenne gazety do przejrzenia i pobrania tutaj.

 

Źródła:

Joanna Wojnicka, Olga Katafiasz, „Słownik wiedzy o kinie”. PWN, Warszawa - Bielsko-Biała 2008.
Joanna Kosman, „Zeszyty Szczecińskie. W szczecińskim starym kinie 1910-1952”. Publisher’s, Szczecin 2002.
http://www.film.org.pl/prace/kina_szczecina.html
http://sedina.pl
http://www.imdb.com/
http://www.filmweb.pl/

 

 

Dodatkowe informacje