Baszta Panieńska

Nazwa Baszty - Baszta Siedmiu Płaszczy - pochodzi od pewnej legendy, o której możecie przeczytać na naszej stronie. Baszta jest pozostałością gotyckich fortyfikacji (jedną z dwóch ocalałych), zbudowanych w XIVw. Opodal znajdowała się Brama Panieńska, która zamykała Stare Miasto od północy.

Czytaj więcej...

Bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła

Kościół św. Jana zbudowano poza obwarowaniami grodu w 1187 roku. W kolejnych latach dobudowano dwie wieże; w środku powstał wieniec kaplic oraz zbudowano chór. W 1456r. zawaliła się południowa wieża. 1503r. podczas odbudowy zmieniono układ dwuwieżowy na jednowieżowy. W latach 1690-1744 wystrój wnętrza zmieniono na barokowe a w XIX wieku przeprowadzono remont generalny. W 1895r. wieża kościoła miała 119 metrów wysokości. W 1944r. podczas nalotów alianckich obiekt bardzo ucierpiał - runął dach, a wnętrze zostało wypalone.

Czytaj więcej...

Brama Królewska

Na placu Hołdu Pruskiego naprzeciwko wylotu ulicy Mariackiej stoi barokowa brama łudząco podobna do Bramy Portowej. Obie budowle wzniesiono podczas pruskiej modernizacji twierdzy w pierwszej połowie XVIII w.

Czytaj więcej...

Brama Portowa

Jeden z trzech obiektów reprezentujących styl barokowy (obok Bramy Królewskiej i Ratusza Staromiejskiego) wzniesiono w 1725 r. na pamiątkę odkupienia Pomorza Zachodniego przez króla Prus Fryderyka Wilhelma I od Szwedów za dwa tysiące talarów.

Czytaj więcej...

Cmentarz Centralny

Cmentarz założono w 1900 roku, wzorując się na nekropoliach w Hamburgu i Wiedniu. Twórcą koncepcji był architekt miejski, a ostateczny kształt nadał mu późniejszy dyrektor - Georg Hannig. Nekropolia początkowo miała mieć tylko 64 ha, dziś jej powierzchnia to ponad 160 ha. Cmentarz Szczeciński jest trzeci co do wielkości w Europie.

Czytaj więcej...

Dodatkowe informacje