Manfred Schatz

Malarz urodzony w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim w 1925 roku. Jego ojciec - malarz portrecista - zachęcał syna do rozwijania talentu plastycznego. Schatz skończył liceum plastyczne w Szczecinie i Akademię Sztuk Pięknych w Berlinie.

 

Manfred Schatz

W czasie wojny został wcielony do armii niemieckiej i wysłany na wschodni front, gdzie pojmany spędził ponad cztery lata w obozie jenieckim na terenie Rosji. Po wojnie poślubił swoją dawną miłość - Ilse - i zamieszkał w Meerbusch koło Düsseldorfu. Pejzaże Pomorza Zachodniego, za którymi tak bardzo tęsknił, stały się dla niego źródłem inspiracji. W czasie rekonwalescencji po przebytych w obozie chorobach, zaczął dokładnie obserwować zachowania zwierząt i to wiernemu ich oddaniu poświęcił resztę swojej kariery.

 

Gdy obrazy Schatza pojawiły się na wystawach w 1953 roku, malarz natychmiastowo odniósł sukces, a prace sprzedawały się bardzo dobrze. Aby móc obserwować różne zwierzęta z bliska, artysta udawał się przez wiele lat na coroczne wyprawy do Laponii i Skandynawi. Tam szkicował swoje ulubione zwierzęta, w tym wilki.


W latach 60-tych został uhonorowany wieloma nagrodami na międzynarodowych wystawach m.in. we Florencji i Düsseldorfie. W 1975 podczas Wystawy Malarskiej w Toronto, spośród 143 malarzy (żyjących i nieżyjących) Manfred Schatz został uznany za najbardziej znaczącego malarza dziko żyjących zwierząt.


Opublikował kilka książek i pomimo tego, iż w świecie sztuki uważany był za nieśmiałego i mówiącego jedynie po niemiecku, Schatz aż do swojej śmierci w 2004 roku nauczał amerykańskich stypendystów podczas letnich kursów w swoim studiu w Meerbusch. Obrazy Schatza były wystawiane w kilkunastu wielkich miastach Ameryki i Europy. Zorganizowano także wystawę w Pekinie, a w czterech muzeach Stanów Zjednoczonych znajdują się stałe ekspozycje jego dzieł.

 

źródła:

http://www.natural-images.org/schatz.html,
http://www.collectorscovey.com/manschatar.html
http://www.wildlifeart.org/
http://store.russellfinkgallery.com/schatzmanfred3.htmlDodatkowe informacje