Julius (Julo) Levin

Żydowskiego pochodzenia malarz ekspresjonista. Urodzony 5 września 1901 roku w Szczecinie jako trzecie dziecko Emmy i Leo Levinów. Od najmłodszych lat wykazywał ogromne zainteresowanie malowaniem i już w wieku 6 lat posiadał kolekcję ponad 3 tysięcy własnych prac. Studiował sztukę w Essen i Monachium a potem w Düsseldorfie.


Julo LevinDo czasu kiedy w 1933 roku naziści doszli do władzy Levin był uznanym artystą. Jednak nowe władze nie aprobowały sztuki awangardowej, a artystów nie biorących udziału w nazistowskiej propagandzie uważano za komunistów i "degeneratów". W 1933 Julo został aresztowany i zakazano mu wystawiać publicznie swoje prace. Od 1936 roku nauczał sztuki w żydowskiej szkole w Berlinie.

 

Gdy w 1941 roku władze nazistowskie zamknęły szkołę, Levin został zmuszony do pracy na kolei. Tam sprzątał powracające ze wschodu wagony transportujące Żydów do obozów zagłady. Wagony wracały zawsze puste, lecz pełno w nich było krwi i ekskrementów. Upamiętniając te wydarzenia Julo, w wigilię Nowego Roku 1942, wykonał drzeworyt "Wóz toczący sie na dół" i wysłał go do przyjaciela.

 


17 Maja 1943 roku Julo został aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tam też zginął tego samego roku. Jego dorobek artystyczny został zachowany przez jego przyjaciół.

 

źródła:

http://www.ushmm.org/outreach/id2096.htm,
http://www.ushmm.org/wlc/idcard.php?lang=en&ModuleId=10006329
http://www.zamek.szczecin.pl/pl/ksiazki/levin.asp
http://de.wikipedia.org/wiki/Julo_Levin Dodatkowe informacje