Hermann Haken

Doktor praw, nadburmistrz Szczecina w latach 1878-1907. Hermann Haken urodził się 5 maja 1828 roku w Koszalinie. Tam też ukończył gimnazjum, a studia prawnicze w Greifswaldzie i Berlinie.

 

Hermann Haken

W 1852 roku wydał tomik wierszy, poświęconych Greifswaldowi, przyrodzie i swojej narzeczonej - Johannie - z którą ożenił się w 1857 roku w Kołobrzegu. Pięć lat później Hermann Haken został burmistrzem Kołobrzegu i pełnił ten urząd przez dwanaście lat.

 

2 stycznia 1878 roku Haken objął urząd nadburmistrza Szczecina. Przez okres ponad 29-letniej kadencji Hermann Haken podjął się licznych inwestycji miejskich. Przeprowadził kompleksową przebudowę układu urbanistycznego miasta, m.in. w szerszym zakresie wprowadził do układu komunikacyjnego ronda. W latach 1882-1910 powstała nowa (dziś śródmiejska) dzielnica o charakterze mieszkaniowo-usługowym. Był inicjatorem zagospodarowania starych fortów, które nazwano jego imieniem - Hakenterasse (dziś Wały Chrobrego). Był pomysłodawcą budowy biblioteki publicznej oraz Teatru Miejskiego. Za jego kadencji sporządzono również plany utworzenia Cmentarza Centralnego o powierzchni 150 ha. To z jego inicjatywy miasto sfinansowało budowę pomników Loewego, cesarza Wilhelma i fontannę Manzla na Placu Tobruckim.


Obecne Wały Chrobrego, niegdyś HakenterrasseNadburmistrz miał również porywającą wizję nowoczesnego Szczecina, którego szanse widział w rozwoju portu z szczególną dbałością o zaplecze. Przekonywał, iż trzeba budować Wielką Trasę Żeglugową, która połączy Szczecin ze Świnoujściem i Berlinem.


31 maja 1907 roku Hermann Haken odszedł na emeryturę i wyprowadził się z żoną do Berlina. Po czterech latach zmarła jego ukochana małżonka Johanna, sam zaś Haken pięć lat po niej tj. 16 lipca 1916 roku. Pochowany został na Cmentarzu Centralnym, a na jego grobie stanął pomnik ozdobiony rzeźbą dłuta Manzla, która przedstawiała popiersia Hermanna i Johanny.

 

Nagrobek Hakenów na Cmentarzu Centralnym.Przez wiele lat po wojnie pomnik nagrobny stał na kwaterze 20d w pobliżu Kwatery Zasłużonych, zapomniany, pozbawiony popiersia małżonków oraz napisów. Po wojnie zamysł planistyczny tego miejsca został zmieniony, m.in. zlikwidowano schody prowadzące od obecnej Kwatery Zasłużonych, zmieniono układ alejek. Nagrobek burmistrza został obudowany współczesnymi mogiłami. W 2007 roku przy okazji utworzenia lapidarium, pomnik został przeniesiony i odrestaurowany, a popiersie pary Haken zostało zrekonstruowane (na koszt dawnych niemieckich mieszkańców Szczecina) przez szczecińską rzeźbiarkę Monikę Szpener (znanej również z tworzenia współczesnych rzeźb z materiałów wtórnych).

 

źródła:

B.Twardochleb. "Nadburmistrz Hermann Haken, Pomorski Duch". Kurier Szczeciński, 25 stycznia 2002r.
http://cmentarze.szczecin.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Herman_Haken
http://www.szczecin.pl/heads/ludzie.htm

 

Dodatkowe informacje