Franz San Galli

Inżynier i przemysłowiec. Franz San Galli był Włochem urodzonym w Kamieniu Pomorskim. W Szczecinie wynalazca uczył się i pracował. Jednak już w 1843 roku wyemigrował jednak do Rosji, gdzie spędził resztę swojego życia. Był inżynierem, przemysłowcem, publicystą, członkiem towarzystw inżynierskich i deputowanym do Dumy St. Petersburga. Uważa się go za wynalazcę systemu centralnego ogrzewania.

Franz San Galli

 

Franz San Galli urodził się 26 lutego 1824 w Kamieniu Pomorskim. W Szczecinie uczęszczał do gimnazjum, a potem pracował jako handlowiec w firmie rozprowadzającej rosyjskie towary.

 

Już w wieku 19 lat wyjechał do Sankt Petersburga, gdzie pracował jako asystent księgowego. Po ożenieniu się uruchomił warsztat mechaniczny w dzielnicy Ligovka. Z początku małe przedsiębiorstwo rozrosło się do poważnych rozmiarów i wykonywało nawet zlecenia dla carskiej rodziny

 

W 1855 roku wynalazł system grzewczy oparty na krążeniu gorącej pary wodnej w układzie rur i grzejników. Zwaną przez siebie "gorącą skrzynkę" wyprodukował pod nazwą Batarieja, która to do dziś funkcjonuje w języku rosyjskim jako synonim grzejnika. Kaloryfer Franza San Gali przetrwał w mniej lub więcej niezmienionej formie do naszych czasów - przez 150 lat dokonano oczywiście różnych ulepszeń, ale główna idea centralnego ogrzewania pozostała ta sama.

 

Zakład Franza San Galli świetnie prosperował jeszcze lata po jego śmierci w 1908 roku, a on sam był zasłużonym dla miasta obywatelem. Rewolucja październikowa miała katastrofalny wpływ na przedsiębiorstwo San Galli, a rodzina wynalazcy została pozbawiona swojego majątku.

 

źródła:

Jarosław Stychlerz, Franz San Galli i "gorąca skrzynka", "Szczeciner" nr 2, 2012.
http://www.floorheating.ltd.uk/
http://en.wikipedia.org/wiki/Radiators
http://www.gruner-fam.de/SanGalli.html
http://www.photofora.com/eugene/ligovka/sangalli/pages/sangalli3.htm

 


Dodatkowe informacje