Johannes Quistorp

Johannes Quistorp urodził się 14 listopada 1822 roku w Greifswaldzie jako najstarszy syn królewskiego komisarza. Jako szesnastolatek zaczął się kształcić w przedsiębiorstwie J.G. Michel Sohn w Rostoku, po czym przepracował kilka lat na stanowisku asystenta.


Johannes QuistorpDo Szczecina przeprowadził się w 1846 roku, aby odbyć roczną służbę wojskową. W 1847 wszedł we współpracę z różnymi firmami (m.in. Goldammer&Schleich), a w 1850 roku założył własną firmę pod nazwą Johs Quistorp&Co. W 1952 roku został mianowany hanowerskim konsulem królewskim - pozycję tą piastował do roku 1866. W 1855 założył na wyspie Wolin największą w tamtych czasach w Niemczech fabrykę cementu portlandzkiego "Lebbin", która była tylko jedną z jego licznych inwestycji (inne to: cegielnia, fabryka szamotu, kopalnia kredy). Fabryka wyróżniała się nie tylko wprowadzonymi na jej terenie innowacjami technicznymi, ale również rozwiniętym zapleczem socjalnym (150 mieszkań robotniczych, dom dla wdów, sala spotkań, biblioteka).

 

Ruiny Wieży Quistorpa w Lasku Arkońskim.Quistorp był jednym z pierwszych kapitalistów w Szczecinie i Prusach, którzy na początku ery industrializacji w XIX wieku angażował się w sprawy socjalne swoich pracowników. Był fundatorem szkół, pensji, schronisk, sierocińców i fundacji. Część swoich prywatnych gruntów w Szczecinie przeznaczył na park i otworzył go dla mieszkańców miasta (dzisiejszy Park Kasprowicza - dawny Quistorp Anlage).


Johannes Quistorp zmarł 9 maja 1899 roku; na miejsce jego ostatniego spoczynku odprowadzały go tłumy mieszkańców Szczecina. Po śmierci Johannesa Quistorpa na polecenie Martina Quistorpa - syna przedsiębiorcy - w Lasku Arkońskim wybudowano wieżę Quistorpturm, mającą upamiętniać wielkiego filantropa. Wieża została zniszczona pod koniec II wojny światowej i obecnie znajduje się w stanie ruiny.

 


źródła:

http://www.quistorp.de/johannes_stettin.htmDodatkowe informacje