Carl Loewe

Niemiecki kompozytor ballad. Urodził się 30 listopada 1796 roku w Löbejün jako dwunaste dziecko tamtejszego kantora. Pierwszych lekcji muzyki udzielał mu ojciec, następnie kształcił się w Halle jako instrumentalista i śpiewak tenorowy. W 1817 roku rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie w Halle.

 

Carl LoeweW 1820 otrzymał posadę organisty i kantora w kościele św. Jakuba w Szczecinie. Jednocześnie został nauczycielem muzyki, greki, historii i biologii w szczecińskim gimnazjum. Od 1821 roku został miejskim dyrektorem muzyczny - funkcję tą pełnił prawie przez pół wieku do 1866 roku.


W 1821 ożenił się z Julią von Jacob, która zmarła 18 miesięcy później. Ponownie Loewe ożenił się w 1825 roku z Augustą Lange. W 1832 roku otrzymał tytuł doktora honoriscausa na uniwersytecie w Greifswaldzie. W 1837 został przyjęty do Królewskiej Akademi Sztuk w Berlinie. Koncertował w Niemczech, Wiedniu, Londynie, Norwegii i Francji.


Pod względem utalentowania porównuje się go do Schuberta. Już jego pierwsze ballady "Edward" (1818) i "Krół Erl" (wg Goethego, 1818) ujawniły jego mistrzostwo. Do jego najbardziej udanych dzieł zalicza się "Henryk Ptasznik" (Heinrich der Vogler), "Tom Wierszokleta" (Tom der Reimer), "Książę Eugen" (Prinz Eugen).


Z powodu różnicy zdań z radą miejską Loewe został zmuszony w 1866 roku do oddania posady w Szczecinie. W tym samym roku dostał udaru mózgu, po którym nigdy już nie doszedł do dawnej formy. Zmarł 20 kwietnia 1869 roku w Kiel. Jego serce spoczywa w filarze organów w Szczecińskim kościele Św. Jakuba.

 

Jego spuścizna zawiera 400 ballad i pieśni, 17 oratoriów, 6 oper, 2 symfonie, Sonaty, Kantaty, utwory kameralne, utwory na fortepian i kompozycje wokalne.

 

W lutym 2012 roku podczas prac remontowych natrafiono na urnę z sercem kompozytora. Po przeprowadzonych badaniach urna wróciła na swoje miejsce 7 października 2012 podczas ekumenicznej liturgii. Ceremonii przewodniczyli Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga i Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Sławomir Sikora. Dzień wcześniej odbył się galowy koncert oratoryjny zatytułowany „Szczecin Carlowi Loewe”. Koncert w wykonaniu Opery na Zamku wraz z niemiecką orkiestrą Preussisches Kammerorchester pod batutą Wojciecha Semerau-Siemianowskiego został objęty honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 

źródła:

http://www.carl-loewe-gesellschaft.de/
http://www.unkel.net/geschichtsverein/loewe.htm
http://www.gopera.com/lieder/opus/loewe.html
http://www.nndb.com/people/995/000097704/
http://www.karadar.com/Worterbuch/loewe.html
http://www.musikschule-carl-loewe.de


Dodatkowe informacje