Katarzyna II (Wielka)

Jedna z najsłynniejszych władczyń na świecie Caryca Rosji Katarzyna II urodziła się 2 maja 1729 roku, w Szczecinie w domu przy ulicy Farnej 1, jako Zofia Augusta Fryderyka von Anhalt-Zerbst.

 

Caryca Katarzyna WielkaW wieku zaledwie czternastu lat została narzeczoną przyszłego cara Rosji, Wielkiego Księcia Piotra Fiodorowicza, którego poślubiła we wrześniu 1745 roku. Wkrótce Katarzyna urodziła syna - Pawła Pietrowicza. Źródła podają sprzeczne informacje - nie wiadomo do końca, czy Paweł był naprawdę synem Piotra, czy też może przystojnego oficera Sergieja Saltykova. Oficjalnie został jednak uznany za dziecko z prawego łoża.


W 1755 roku w jej życie wkroczył Stanisław August Poniatowski. W 1764 - już jako caryca Rosji - poparła jego kandydaturę na króla Polski. W 1772 roku, wraz z cesarzową Austrii Marią Teresą i królem Prus Fryderykiem Wielkim, caryca dokonuje pierwszego rozbioru Polski. Bierze także udział w dwóch następnych (1792, 1795).


Katarzyna przejęła władzę 22 września 1762 roku. Za panowania Katarzyny II Petersburg stał się istną europejską metropolią. Caryca nie szczędziła pieniędzy na sztukę, muzykę i edukację. W czasach jej panowania światową sławę zyskał Uniwersytet Moskiewski oraz Akademia Nauk.


Słynęła z urody i znane są plotki o jej licznych romansach. Była niezwykle oczytaną osobą, interesowała się europejską kulturą i sztuką. Niezwykle starannie dobierała osoby, które miały prawo przebywać w jej otoczeniu.


Kontynuowała dzieło europeizacji kraju, rozpoczęte przez cara Piotra I. Cieszyła się posłuchem u swoich poddanych. Była konsekwentna, a niekiedy niezwykle uparta. Nie ulega wątpliwości, że należała do najwybitniejszych postaci swojej epoki. Katarzyna Wielka zmarła w wieku 67 lat w Petersburgu. Została pochowana w tamtejszej katedrze Świętego Piotra i Pawła.

 

źródła:

http://www.alexanderpalace.org/palace/Catherine.html,
http://www.pol.org.pl/news2.php?detail=n1083196099.news,


Dodatkowe informacje