Krzysztof Warlikowski

Reżyser teatralny. Urodził się 26 maja 1962 roku w Szczecinie. Był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach historii, filologii romańskiej i filozofii.

 

 

Krzysztof Warlikowski

W 1983 wyjechał do Francji, gdzie studiował historię teatru antycznego w École Pratique des Hautes Études oraz filozofię, literaturę francuską i języki na Sorbonie. Do Polski wrócił w 1989 roku, po czym rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Dyplom reżysera zdobył w 1993 roku reżyserią "Białych nocy" wg Dostojewskiego.


Brał udział w warsztatach prowadzonych przez Petera Brooka, Ingmara Bergmana i Giorgio Strehlerm'a. Od dawna współpracuje z Małgorzatą Szczęśniak (scenografia) i Pawłem Mykietynem (muzyka). Jest uważany za scenicznego prowokatora - w tej roli dał się poznać już w 1995, przy realizacji dramatu Bernarda-Marie Koltesa pt.: "Roberto Zucco". Do jego ulubionych wyzwań artystycznych należą Biblia, antyk i dramaty Szekspira.


Pracował w Hanowerze, Paryżu, Stuttgarcie, Beer Sheva, Londynie, Bonn, Nicei, Mediolanie, Budapeszcie, Hamburgu, Sztokholmie, Tel Avivie, Wiedniu, Amsterdamie i Zagrzebiu.


W 2000 roku Warlikowski zadebiutował jako reżyser operowy, przygotowując w Teatrze Wielkim w Warszawie prapremierę opery Roxanny Panufnik pt.: "The Music Programm".


W maju 2004 r. został odznaczony Orderem Kawalera Kultury. Order ten przyznawany jest za zasługi dla światowej kultury, i za promocję kultury francuskiej na świecie.


Od 1999 jest na stałe związany z warszawskim Teatrem Rozmaitości. W 2008 roku został dyrektorem artystycznym Nowego Teatru w Warszawie.


Niektóre inscenizacje:
1992 - "Białe noce", F. DostojewskiPWST w Krakowie, Scena Szkolna
1994 - "Kupiec wenecki", W. Szekspir, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu
1995 - "Proces", F. Kafka, School of Drama Beit Zvi w Tel Awiwie
1998 - "Poskromienie złośnicy", W. Szekspir, Teatr Dramatyczny w Warszawie
2000 - "Burza", W. Szekspir, Staatstheater w Stuttgarcie
2001 - "Oczyszczeni", S. Kane, Teatr Rozmaitości w Warszawie
2002 - "W poszukiwaniu straconego czasu", M. Proust, Schauspiel w Bonn
2003 - "Ubu Rex", K. Penderecki, Teatr Wielki w Warszawie
2006 - "Wozzeck", A. Berg, Teatr Wielki w Warszawie


Niektóre nagrody:
1997 - Honorowy Złoty Yorick - nagroda w konkursie Theatrum Gedanense na inscenizację sztuki Szekspira dla "Zimowej opowieści"
2003 - Paszport Polityki
2004 - Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie w 2003


źródła:

http://www.teatry.art.pl/portrety/warlikowski_k/krzysztofw.htm,
http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_warlikowski_krzysztof,
http://www.teatrwielki.pl/ludzie.php?action=search&full=1&id=165#,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_WarlikowskiDodatkowe informacje