Monika Szwaja

Popularna pisarka, dziennikarka, autorka m.in.: "Jestem nudziarą", "Romans na receptę", "Stateczna i postrzelona", "Zapiski stanu poważnego". Od lat mieszka i pracuje w Szczecinie. Tutaj też osadzona jest fabuła większości powieści pisarki.

 

Monika Szwaja

Monika Szwaja urodziła się w 1949 roku. Ojciec pisarki był nadleśniczym w małej wsi nad Wartą. Tam też autorka spędziła pierwsze lata swojego życia. Wraz z rodzicami i starszym rodzeństwem przeprowadziła się do Szczecina. Gdy Pani Monika miała zaledwie 6 lat, umarł jej ukochany ojciec, a ciężar utrzymania rodziny spadł na matkę pisarki.

 

Już jako dziecko wykazywała zdolności w operowaniu słowem i brała udział w redagowaniu szkolnego pisma, kabarecie szkolnym, a nawet zajmowała się pisaniem recenzji dla "Filipinki". Po szkole średniej dwukrotnie starała dostać się na prawo, jednak bez powodzenia. Czas pomiędzy kolejnymi egzaminami był szansą na poznanie tajników telewizji, w której zaczęła pracować. Nie rezygnując z pracy dziennikarskiej, podjęła studia na polonistyce w Poznaniu.

 

Po wybuchu stanu wojennego w 1981 roku, wraz z wieloma innymi pracownikami została zwolniona z telewizji. Podjęła pracę jako nauczyciel polskiego i historii w Podgórzynie w Karkonoszach. Gdy przyszedł na świat syn pisarki - Wawrzyniec - zdecydowała się na powrót do Szczecina. W wychowaniu dziecka pomagała Pani Monice jej siostra i mama. Ona sama zaczęła pracować jako nauczyciel języka polskiego. W 1989 roku, jak wielu wyrzuconych wcześniej dziennikarzy, powróciła do pracy w telewizji.

 

Pisaniem książek Monika Szwaja zajęła się po pięćdziesiątce. Podczas półrocznego zwolnienia lekarskiego napisała swoją pierwszą powieść. Szybko pojawiły się następne, a wśród nich bestsellerowa "Jestem nudziarą". Książka zawiera wiele wątków biograficznych jeszcze z okresu pracy w telewizji, jak i w szkole. Wielu bohaterów powieści wzorowanych było na autentycznych postaciach (np. uczniowie Maciek oraz Basia).

 

Do tej pory Pani Monika wydała czternaście poczytnych książek, które do 2006 roku wydawane były przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. W 2007 roku ósma z kolei powieść "Klub Mało Używanych Dziewic" została wydana we własnym wydawnictwie SOL.

 

źródła:

http://www.monikaszwaja.pl
http://www.proszynski.pl

 

Dodatkowe informacje