Henryk Sawka

Urodził się w 1958 roku w Gryfinie. Na stałe mieszka z rodziną w Szczecinie. Jest rysownikiem, satyrykiem, ilustratorem i karykaturzystą. Jego rysunki można znaleźć w "Kurierze Szczecińskim", "Polityce" lub "Wprost".

 

Henryk Sawka

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Szczecińskim. Na studiach pisał teksty kabaretowe i wykonywał je na scenie. Debiutował w roku 1985, na łamach czasopisma „Itd".

 

Jego rysunki regularnie pojawiają się w tygodniku "Wprost". Można je również znaleźć w tytułach takich jak: “Szpilki”, “Tygodnik Gdański”, “Student”, “Nowy Medyk”, “Sztandar Młodych”, “Gazeta Krakowska”, “Dziennik Polski”, “Dziennik Bałtycki”, “Polityka”, “Rzeczpospolita”, “Newsweek” oraz wielu dziennikach i tygodnikach na terenie całego kraju. Rysownik często pojawia się również w telewizji (np. TVN24), gdzie komentuje bieżące sprawy polityczne i społeczne.

 

Henryk Sawka jest laureatem m.in. FAMY (stypendium artystyczne), Nagrody Młodych im. Wyspiańskiego i Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecina. Swoje prace wielokrotnie wystawiał w kraju i za granicą.

 

Galeria Henryka Sawki przy al. Wojska PolskiegoJako swoje hobby rysownik podaje oglądanie występów ulubionego kabaretu "Koń Polski", słuchanie piosenek Aloszy Awdiejewa oraz czytanie felietonów Stanisława Tyma. W wolnym czasie gra w tenisa. Jest ojcem Karoliny Sawki, która wcieliła się w postać małej Nel w ekranizacji "W Pustyni i w Puszczy" z 2001 roku.

 

13 lipca 2012 roku w piątek o godzinie 13.13 Henryk Sawka otworzył swoją nową galerię przy al. Wojska Polskiego 40. W galerii można zakupić prace rysownika. Dostępne są one także na stronie internetowej: www.sawka.pl .

 

 

źródła:

http://www.sawka.interia.pl/autor.html
http://www.sawka.pl

 

Dodatkowe informacje