Zespół Pogodno

Zespół powstał w 1996 roku. Nazwa grupy pochodzi oczywiście od szczecińskiej dzielnicy Pogodno, która uważana jest przez wielu za najładniejszą dzielnicę Szczecina. "Nieszczecinianie" mogą nie wiedzieć bowiem, że Pogodno to powstała w XIX wieku bogata, willowa dzielnica, która pierwotnie nosiła nazwę Neuwestend. Do dziś uważana jest za najbardziej luksusową dzielnicę w mieście.

 

 

Pogodno

Pierwszy skład zespołu tworzyli Jacek Szymkiewicz - gitara, Adam Sołtysik - bas, i automat perkusyjny. Wkrótce jednak do grupy dołączył prawdziwy perkusista - Tomek Kubik.

 

Swoją karierę muzyczną rozpoczęli u naszych zachodnich sąsiadów.  Dopiero później stali się znani w Szczecinie i całej Polsce.  Grupa zagrała ponad 300 koncertów w całej Polsce - od Szczecina po Przemyśl i zasłynęła z nieprawdopodobnej energii scenicznej i bezkompromisowej jakości brzmieniowej.

 

W 1999 grupą zainteresował się Tymon Tymański. Dzięki niemu ukazał się pierwszy album zespołu pt. "Pogodno", wydany nakładem Biodro Records. Później propozycję podpisania kontraktu przedstawił muzykom koncern Sony, który wydał drugi album zespołu - "Sejtenik miuzik & romantik loff" (2001).  Album ten był nominowany do Fryderyków w kategorii najlepsza płyta alternatywna roku, a utwór „Pani w Obuwniczym” był przebojem ówczesnej „Radiostacji”.

 

W 2002 roku zespół wydał kolejną płytę zatytułowaną „Pogodno Gra Fochmanna - Hajle Silesia”. Rok później ukazała się płyta "Tequilla", a w 2004 roku "Pielgrzymka Psów".

Wiosną 2006 roku własnym sumptem zespół wydał album "Całe życie z wariatami" będący zapisem koncertu z warszawskiej "Stodoły". W tym samym roku zespół stworzył muzykę do serialu "Królowie Śródmieścia". Piąty studyjny album szczecińskiej grupy ukazał się w 2007 roku. Swój tytuł - "Opherafolia" - wziął od autorskiego spektaklu zespołu, który swoją premierę miał na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w rok przed premierą płyty.

 

W maju 2010 roku ukazał się album "Wasza Wspaniałość", a w 2011 grupa wydała płytę "Plemnik" w limitowanym nakładzie zaledwie 777 numerowanych sztuk.

 

źródła:

http://www.myspace.com/pogodno
http://www.polskieradio.pl/
http://www.rmf.fm/
http://www.lastfm.pl/Dodatkowe informacje