Helena Majdaniec

Urodziła się 5 października 1941 roku w Mylsku na Wołyniu (ob. Ukraina). Już w Szczecinie ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Śpiewała również w Chórze Politechniki Szczecińskiej.

 

Helena MajdaniecW 1962 roku zadebiutowała na I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Z zespołem Czerwono Czarni wylansowała takie piosenki jak: "Rudy rydz", "Czarny Ali Baba" i "Zakochani są wśród nas". U szczytu sławy znalazła się wraz z zespołem Niebiesko Czarni, z którymi nagrała między innymi "Powiedz jak mnie kochasz" lub "Chciałeś wszystko zmienić".


Helena Majdaniec występowała na festiwalach w Opolu i Sopocie, w Stanach, Kanadzie, Szwajcarii, Niemczech, Maroku i Kuwejcie. Z Niebiesko Czarnymi podbiła Szwecję, Jugosławię i Francję.


W 1967 roku rozpoczęła karierę solową, a rok później wyjechała do Paryża, gdzie śpiewała w kabaretach, radiu i telewizji. Na festiwalu "Złotej Róży" w Antibes (1971r) występowała u boku Cliffa Richarda i Olivii Newton-Jones.


Zagrała w filmach "Zakochani są między nami", "Zbrodniarz i panna", "Ktokolwiek wie" i w niemieckiej produkcji "Tytulu jeszcze nie mam".
Zmarła 18 stycznia 2002 roku w Szczecinie.


źródła:

http://www.nsik.com.pl/archiwum/90/a13.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Helena_Majdaniec 

Dodatkowe informacje