Krzysztof Kołbasiuk

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Urodził się 17 września 1952 roku w Szczecinie. Na scenie zadebiutował w 1975 roku. W 1976 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

 

Krzysztof Kołbasiuk

Jako aktor teatralny debiutował w 1976 w warszawskim Teatrze na Woli, w spektaklu "Pierwszy dzień wolności" według Leona Kruczkowskiego. W teatrze tym aktor występował do roku 1985 kiedy to związał się z Teatrem Nowym. Następnie grał w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz w Teatrze Polskim.


W telewizji zadebiutował w dwóch odcinkach serialu TVP "Daleko od szosy"(1976) jako Krzysztof, kolega Ani. Rok później zagrał główną rolę - Gniewka - w serialu dla młodzieży "Znak Orła" oraz w fabularyzowanym filmie dokumentalnym "Raszyn 1809". Pod koniec lat 70-tych należał do najlepiej zapowiadających się aktorów młodego pokolenia w kinie polskim. Pojawił się także w serialach "Doktor Murek", "Tajemnica Enigmy", "W Labiryncie" i "Dom". Rola Łukasza Zbożnego w tym ostatnim przyniosła mu dużą popularność wśród widzów.


Był związany z Polskim Radiem gdzie występował w Teatrze Polskiego Radia. Jego charakterystyczny głos był często używany do dubbingu w polskich wersjach językowych filmów zagranicznych; m.in. jako Guido Torstensen w "Porwanie 'Savoi'", Louis w "Małej Syrence", Pasibrzuch w "Smerfach", gubernator John Ratcliffe w "Pocahontas", Scott Calvin/Śnięty w "Śnięty Mikołaj 2".


Na dużym ekranie pojawił się m.in. w "Moja Angelika", w "Panu Tadeuszu", "Ogniem i Mieczem", "Tam i z powrotem" oraz w "Krzyżakach 2" Dariusza Goczały.


W ostatnich latach występował gościnnie w serialach telewizyjnych "Na dobre i na złe" oraz "Samo życie".


Jego pierwszą żoną była Dorota Stalińska, drugą zaś Jolanta Żółkowska. W wieku 54 lat, po udanym spektaklu "Zielona Gęś" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, zmarł następnego ranka (3 marca 2006 roku).

 

źródło:

http://ww2.tvp.pl/1772,20060303310507.strona ;
http://film.onet.pl/0,5727,1272026,wiadomosci.html ;
http://www.filmweb.pl/Krzysztof,Ko%B3basiuk,filmografia,Person,id=50579

 

Dodatkowe informacje