Zespół Kolaboranci

Szczecińscy Kolaboranci powstali w 1986 roku i przez niemal dekadę byli jednym z zespołów, które kształtowały wizerunek polskiej sceny niezależnej. Pierwszy koncert Kolaborantów odbył się 7 marca 1987 roku w szczecińskim "Pinokiu". Już miesiąc później doszło do pierwszych nagrań studyjnych.

Kolaboranci

 

Pierwsza nazwa kapeli brzmiała: „Kolaboranci, czyli czterech inwigilowanych cyników lubiących gierki Edwarda w Jaruzalem”. Jednak zespół zmienił nazwę na mniej zawiłą i pozostawił tylko pierwszy człon pierwotnej nazwy.

 

Już rok po powstaniu grupa zadebiutowała w Jarocinie. W końcu roku 1987 doszło do kolejnej sesji nagraniowej. W styczniu 1989 roku własnymi staraniami zespołu wydana została pierwsza z unikalnych już dzisiaj kaset demo pt. "I my kiedyś będziemy grać przeboje", a w chwilę potem Kolaboranci wzięli udział w Letniej Zadymie w Środku Zimy zorganizowanej przez Jurka Owsiaka, gdzie oprócz własnych numerów zaprezentowali kilka przeróbek znanych polskich hitów z lat sześćdziesiątych.

 

W marcu 1990 roku u boku Dezertera kapela zagrała na jednym z koncertów gryfińskiej "Ewolucji" i był to ostatni występ z Piotrem Banachem, który w 1992 roku założył Hey. W 1993 do Hey odszedł także Jacek Chrzanowski. Po wydaniu trzeciej płyty "Ciało i drewno", pomimo, że był to dobry okres dla Kolaborantów, zespół się rozwiązał. Reaktywacja nastąpiła w 1994 roku i zaowocowała płytą "Kukieł". Zespół ponownie zawiesił działalność w 1995.

 

Zespół wznowił aktywność w roku 2006 jednak rok później musiał jej zaprzestać ze względu na kłopoty zdrowotne Przemysława Thiele, lidera i jedynego oryginalnego członka grupy.

 

Kolaboranci powrócili ponownie na scenę w roku 2009 dając udane koncerty. Działalność zaowocowała w 2011 roku albumem koncertowym „My Tu Stoimy”, który został wydany z okazji 25-lecia działalności zespołu.

 

źródła:

http://www.prestizszczecin.pl/
http://independent.pl/kolaboranci
http://www.wywrota.pl/

 

Dodatkowe informacje