Anna Jurksztowicz

Każdy z nas z pewnością pamięta przebój lat 80-tych "Diamentowy kolczyk", jego wykonawczyni - Anna Jurksztowicz - urodziła się 5.08.1963 w Szczecinie. Tutaj też ukończyła Wydział Wokalny ŚSM. Zadebiutowała w 1975 w amatorskim zespole wokalnym muzyki dawnej Musicus Poloniensis, w którym śpiewała do 1980.

 

Anna JurksztowiczW latach 1980-84 była wokalistką szczecińskiej grupy Music Market, specjalizującej się w muzyce gospel i spirituals. Współpracowała także z poznańskim zespołem Spirituals and Gospel Singers. Z zespołami tymi dokonała nagrań dla archiwum PR, koncertowała w kraju i za granicą. Po raz pierwszy wystąpiła jako solistka na KFPP Opole '85. Po olbrzymim sukcesie stała się prawdziwą gwiazdą polskiej piosenki. Reprezentowała Polskę na wielu festiwalach zagranicznych. Nagrała piosenki do filmów i seriali tv, m.in. "Kingsajz", "Czułość i kłamstwa", "Matki, żony i kochanki", "Na dobre i na złe", "W pustyni i w puszczy", "Prosiaczek i Przyjaciele".

 

Prywatnie jest żoną kompozytora Krzesimira Dębskiego, z którym wielokrotnie współpracowała przy tworzeniu oprawy muzycznej seriali i filmów telewizyjnych. Jej synem jest kompozytor Radzimir Dębski. Ma również córkę Marię.

 

źródła:
http://www.mtj.pl/index.php?adm=baza&sub=artysci&artysta_id=253
http://www.film.com.pl/

Dodatkowe informacje