Jerzy Hawrylewicz

Jerzy Hawrylewicz urodził się 22 grudnia 1958 roku w Szczecinie. Karierę piłkarską rozpoczął w szczecińskich klubach sportowych Pogoń Szczecin, Arkonia Szczecin, Stal Stocznia Szczecin. W letniej przerwie 1983/84 o Hawrylewicza zabiegały dwa kluby - gdańska Lechia i szczecińska Pogoń. Oferta Pogoni okazała się bardziej kusząca i to właśnie dla tego klubu Hawrylewicz opuścił Stal Stocznię. W barwach Pogoni zdobył w 1985 roku tytuł wicemistrza Polski.


Jerzy HawrylewiczW przerwie zimowej 1987/88 pożegnał się z polskim futbolem i przeszedł do niemieckiej ligi amatorskiej VfB Oldenburg na pozycję napastnika. Dwa lata poźniej, w 1990 roku, VfB Oldenburg przeszedł do drugiej bundesligi. Hawrylewicz miał w tym swój niemały wkład - zdobył 15 bramek i asystował w 32 akcjach. W drugiej lidze asystował w jedenastu akcjach.

 

20 kwietnia 1992 roku, podczas meczu z HSC Hannover, Hawrylewicz dostał ataku serca. Dzięki szybkiej reakcji trenera Klausa-Petera Nemeta, sportowiec przeżył. Niestety, podczas reanimacji jego mózg był przez osiem minut niedotleniany, co spowodowało rozległe uszkodzenia półkul mózgowych. Od tamtego czasu sportowiec znajdował się w stanie półśpiączki. Wspierany przez całą swoją rodzinę (przede wszystkim przez żonę Ewę) i wielu sportowców, m.in. przez kluby sportowe VfB Oldenburg i FC Bayern München, oraz przez Dariusza Michalczewskiego - mistrza świata w boksie. Niestety po blisko 17 latach w śpiączce, Jerzy Hawrylewicz zmarł w szpitalu w Oldenburgu.

 

źródła:

http://www.pogon.v.pl/teksty/tekst.phtml?37
http://de.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Hawrylewicz
http://lexi.donx.de/?action=details&show=Jerzy%20Hawrylewicz
http://rhein-zeitung.de/on/97/04/12/sport/news/hawry.html
http://www.oldenburgforum.de/thread,threadid-3255.html, http://vfb-oldenburg.server10.mindwerk.net/
http://www.sport.pl/sport/1,67926,6281484,Zmarl_Jerzy_Hawrylewicz.html

 

Dodatkowe informacje