Konstanty Ildefons Gałczyński

Co prawda poeta mieszkał w Szczecinie tylko kilka miesięcy na przełomie lat 1947-1948, jednak warto zamieścić jego sylwetkę wśród innych osobistości Szczecina głównie ze względu na wiersze o Szczecinie napisane w tym okresie ("Szczecin", "Wiosna w Szczecinie", "Spotkanie w Szczecinie").


Konstanty Ildefons GałczyńskiPoeta, dramatopisarz. Żył w latach 1905-1953. Członek grupy poetyckiej "Kwadryga", należał do cyganerii artystycznej i znany był ze swego poczucia humoru.

 

W 1930 r. ożenił się z Natalią Awałow - adresatką swoich wierszy miłosnych. W 1939 r. zmobilizowany, dostał się do niewoli niemieckiej. W 1946 r. wrócił do kraju. Podjął współpracę m.in. z "Przekrojem" i "Tygodnikiem Powszechnym" oraz kabaretem krakowskim "Siedem kotów". W latach 50. krytykowany był za indywidualizm i brak "zaangażowania społecznego".

 


W Szczecinie, poeta zamieszkiwał na Pogodnie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 17. Niestety zaledwie w miesiąc po przeprowadzce do Szczecina, Gałczyński dostał ataku serca i trafił do szpitala na Unii Lubelskiej. Następnie powrócił do Warszawy, a w sierpniu następnego roku dołączyła do niego jego rodzina.

 

źródła:

http://spokar.w.interia.pl/patron/k_i_galczynski.htm,
A. Liskowacki. "Po co Szczecinowi Gałczyński?". Kurier Szczeciński, 24 stycznia 2003r.Dodatkowe informacje