Filipinki

Ta żeńska grupa wokalna powstała w listopadzie 1959 roku. W skład wchodziły: Zofia Bogdanowicz, Niki Ikonomu, Elżbieta Klausz, Krystyna Pawelczyk, Iwona Racz, Anna Sadowa, Krystyna Sadowska.

 

Filipinki

Żeńska grupa wokalna powstała z okazji 15-lecia szkoły, do której uczęszczały jej członkinie. Było to Technikum Handlowe przy ul. gen. Sowińskiego 1, gdzie do dziś mieści się Zespół Szkół nr 3. Zespół został założony został przez nauczyciela ekonomii i towaroznawstwa - Jana Janikowskiego. Nazwa zespołu wywodziła się od tytułu popularnego pisma dla dziewcząt "Filipinka".

 

We wrześniu 1962 roku w sali Teatru Buffo odbył się koncert pod nazwą "Mikrofon dla wszystkich". Pod jego koniec wystąpiła grupa uczennic w szkolnych mundurkach w wieku ok. 16 lat. Zaśpiewały wtedy pieśń portugalską " Ave Maria no morro ". Po jej zakończeniu grupa otrzymała długo trwające brawa i zespół pod kierownictwem Jerzego Janikowskiego musiał bisować. Tak rozpoczęła się kariera muzyczna tego żeńskiego zespołu wokalnego.

 Szkoła, do której uczęszczały sławne Filipinki.

Przyszły nagrania radiowe i audycje telewizyjne. Zespół koncertował w NRD i Szwecji. W 1964 roku dokonano pierwszych nagrań płytowych i zrealizowano film TV, który dziś nazwano by pewnie teledyskiem. J.Janikowski był twórcą zespołu i autorem muzyki większości utworów. Teksty piosenek pisali Włodzimierz Patuszyński i Andrzej Tylczyński.

 

Do najbardziej znanych przebojów Filipinek należą "Batumi" oraz "Wala Twist" - piosenka poświęcona Walentynie Tierieszkowej, pierwszej kobiecie która odbyła lot po orbicie okołoziemskiej.

 

źródła:

http://www.musiq.pl/htmlW/Filipinki_BQVAQT.htmlDodatkowe informacje