Agata Kulesza

Popularna aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna. Agata Kulesza urodziła się 27 września 1971 roku w Szczecinie. Tutaj także uczęszczała do V LO. W 1994 roku ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

 

Agata KuleszaAktorka znana jest głównie ze swoich ról filmowych m.in. „Sala samobójców”, „Róża” czy „Skrzydlate świnie” oraz serialowych „Hela w opałach” oraz „Pensjonat pod Różą”. Znana także z licznych ról dubbingowych m.in.” Opowieści z Narnii: Książę Kaspian” (Wiedźma Hag), „Pajęczyna Charlotty” (Charlotta), czy „Królewna Śnieżka” (Królowa). W latach 1994-2011 występowała w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Od roku 2011 aktorka stołecznego Teatru Ateneum.

 

Obecnie uznawana z jedną z najbardziej utalentowanych aktorek filmowych. W 2012 roku aktorka zdobyła Polską Nagrodę Filmową „Orła” za najlepszą główną rolę kobiecą za film Róża (2011). Za ten sam film była nominowana do nagrody Złotych Kaczek. Za „Salę samobójców” aktorka została wyróżniona nagrodą specjalną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2011 roku. Również ta rola była nominowana do nagrody Złotych Kaczek w tym samym roku. 

 

W 2008 roku Agata Kulesza wzięła udział w III edycji produkowanego przez TVN show – „Taniec z gwiazdami”. Wraz z partnerem Stefano Terrazzino aktorka wywalczyła I miejsce. Jako pierwsza gwiazda przekazała wygraną (Porsche Boxter) na cele charytatywne. Samochód został zlicytowany na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za 255 100 zł.

 

Jej mężem jest operator Marcin Figurski, z którym ma córkę Mariannę.

 

źródła:
http://film.wp.pl/
http://www.filmpolski.pl/
http://www.filmweb.pl/

 

Dodatkowe informacje