Legendy szczecińskie

O chciwym Skarbku i Jeziorze Szmaragdowym.

Jezioro Szmaragdowe to magiczne miejsce znane doskonale mieszkańcom Szczecina. Jezioro słynie z niezwykłego koloru wody i urokliwego otoczenia. Legenda o Skarbku - chytrym duszku podziemi - powstała całkiem niedawno (jak na legendę), bo dopiero w 1925 roku (po katastrofie górniczej w kopalni kredy).

Jezioro SzmaragdoweW miejscu dzisiejszego Jeziora Szmaragdowego była niegdyś odkrywkowa kopalnia kredy. Legenda głosi, że Skarbek jak każdy chytry duszek miał ukryty gdzieś skarb. Jednak kosztowności, klejnoty i bogactwo jakie trudno sobie wyobrazić nie spoczywały wcale w kociołku na końcu tęczy, lecz ukryte były w głębi wzgórza w Puszczy Bukowej.

Niestety spokój Skarbka zakłócony został, gdy ludzie odkryli, że w lasach bukowych, właśnie koło wzgórza Skarbka znajdują się pokłady kredy. Kreda jako ważny surowiec budowlany, była w cenie, dlatego rozpoczęły się prace górnicze. Gdy 16 lipca 1925 roku kilof górnika trafił w skarbiec leśnego ducha miarka się przebrała. Zdenerwowany Skarbek zdecydował się przeszkodzić górnikom. Duszek lasu zaczerpnął zielonej wody z podziemnego źródła i zatopił kopalnię. W ten sposób kopalnia zamieniła się w jezioro.

Podobno przy dobrej pogodzie wciąż dostrzec można wagoniki kopalniane leżące głęboko pod wodą. Za to skąpy duch lasu odzyskał spokój, którym cieszy się po dzisiejszy dzień.

Opracowanie: Agata StankiewiczDodatkowe informacje