Legendy szczecińskie
Baszta Siedmiu Płaszczy. Próba lojalności.

Baszta Siedmiu Płaszczy, zwana inaczej Panieńską, z pewnością jest budowlą wyróżniającą się spośród do niedawna nikłych zabudowań podzamcza. Skąd pochodzi jej niespotykana nazwa i co to za historia z płaszczami? Przeczytaj legendę, a wszystko stanie się jasne.
Gryf. Mityczny stwór w pomorskim herbie.

Gryf to mityczny stwór przedstawiany jako lew ze skrzydłami i głową orła oraz długimi spiczastymi uszami. Pierwsze wizerunki gryfa pochodzą ze starożytnej Mezopotamii oraz Indii. Podobno gryf był wyobrażeniem babilońsko-assyryjskiej bogini Tiamat i w sztuce tych kultur gryfy przedstawiane były jako lwy ze skrzydłami i ludzkimi głowami.
O chciwym Skarbku i Jeziorze Szmaragdowym.

Jezioro Szmaragdowe to magiczne miejsce znane doskonale mieszkańcom Szczecina. Jezioro słynie z niezwykłego koloru wody i urokliwego otoczenia. Legenda o Skarbku - chytrym duszku podziemi - powstała całkiem niedawno (jak na legendę), bo dopiero w 1925 roku (po katastrofie górniczej w kopalni kredy).
Sydonia von Bork. Czarowna historia miłości i zdrady.

Sydonia - dziś to imię kojarzy nam się z Targami Psychotroniki, Zdrowia i Urody odbywającymi się w Szczecinie co jakiś czas, kojarzyć się może co niektórym z wsią Marianowo, innym z jakąś legendą o czarownicy. Prawda jest jednak taka, że Sydonia Von Bork była prawdziwą postacią, która wpisała się nieco niefortunnie w losy rodu Gryfitów.
O kościele w Trzęsaczu i Zielenicy.

Historia kościoła w Trzęsaczu nie jest legendą szczecińską, jednak legendą zachodniopomorską zdecydowanie. W związku z tym, że czujemy się wszyscy związani nie tylko ze Szczecinem, ale generalnie z Pomorzem Zachodnim, to i ta legenda zostanie tu przedstawiona.