Lato w Szczecinie

Rzadko upalne szczecińskie lato, jest idealną porą do odwiedzenia miasta. Jest to świetna pora na spacery brzegiem Odry czy też rejs po rzece statkiem. Niektóre szczecińskie atrakcje np. schrony przy Jeziorze Szmaragdowym czy też Wieża Dzwonów na Zamku Książąt Pomorskich są czynne tylko w miesiącach letnich.

Wodolot w SzczecinieDla osób lubiących aktywny wypoczynek znakomitym pomysłem będzie zwiedzenie Szczecina  kajakiem. Malownicze Międzyodrze w odległości zaledwie kilku kilometrów od ruchliwego centrum zapewnia spokój i otoczenie dzikiej przyrody.

 

Warto pamiętać również o licznych świętach i festynach organizowanych w mieście w lecie.

 

Noc Kupały obchodzona jest zwykle w weekend w okolicach przesilenia letniego (21 czerwca). Celebracje tego pradawnego święta odbywają się głównie na Zamku Książąt Pomorskich. Obchodom zwykle towarzyszy rekonstrukcja historycznej osady słowiańskiej, pokazy rzemiosł i walk Słowian, koncerty oraz zabawy takie jak rzut oszczepem, strzelanie z łuku czy też konkurs na najładniejszy wianek z kwiatów.

 

Dni Morza w SzczecinieDni Morza to największe szczecińskie święto, które zawsze obchodzone jest na Wałach Chrobrego oraz na Łasztowni. Data Dni Morza jest ruchoma, lecz zazwyczaj obchody przypadają jeden z czerwcowych weekendów i trwają trzy dni. W tych dniach przy wybrzeżu Odry cumują duże żaglowce jak i małe jednostki. Obchodom w formie festynu towarzyszą koncerty, parada oldtimerów, jarmarki, wesołe miasteczko oraz pokaz sztucznych ogni około północy w sobotę. Również w tych dniach na Cmentarzu Centralnym odbywa się koncert muzyki poważnej dedykowany „…tym, którzy nie powrócili z morza” organizowany przez Operę na Zamku.

 

Bardzo ciekawą propozycją jest Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy "Spoiwa Kultury", który odbywa się co roku w lipcu. Przez kilka dni w różnych miejscach Szczecina odbywają się widowiska plenerowe, spektakle uliczne, koncerty, wystawy, warsztaty czy projekcje filmowe. W festiwalu biorą udział zarówno artyści Polscy jak i zagraniczni.

 

Również w lipcu obchodzone są Dni Rzeki Odry, które organizuje Urząd Miejski. Celebracje połączone są z powitaniem Flisu Odrzańskiego, koncerty, warsztaty, jarmark czy też zwiedzanie jednostek zacumowanych przy szczecińskim nabrzeżu.

 

Wały Chrobrego latemMiłośników sztucznych ogni z pewnością zainteresuje Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych Pyromagic, który zazwyczaj odbywa się w sierpniu. Przez dwa weekendowe wieczory szczecinianie zbierają się tłumnie na Wałach Chrobrego i w okolicach rzeki, aby podziwiać widowiska pirotechniczne przygotowane przez grupy z różnych stron świata.

 

Imprezą znacznie bardziej kameralną są Dąbskie Wieczory Filmowe, które odbywają się w ostatni weekend lipca. W urokliwym otoczeniu, na plaży nad Jeziorem Dąbie wyświetlane są produkcje filmowe ze wszystkich stron świata. Oprócz projekcji w programie festiwalu zawarte są także spotkania i koncerty, które odbywają się w Klubie Delta w Dąbiu. 

Dodatkowe informacje