Wiosna w Szczecinie

Już w drugiej połowie marca w Szczecinie można zaobserwować rozkwitające kwiaty. Szczególnie spektakularne widoki spotkamy na Jasnych Błoniach, gdzie platanowe aleje  pokrywają się tysiącami kolorowych krokusów tworzących kwieciste dywany. To niezwykłe zjawisko przyciąga co roku wielu szczecinian i stanowi zaczątek do wiosennych spacerów.

Krokusy na Jasnych BłoniachSzczecin to również miasto magnolii. Te urokliwe drzewa i krzewy zdobią wiele szczecińskich ulic i ogrodów. Szczególnie willowe dzielnice takie jak Pogodno i Gumieńce w kwietniu i w maju pokrywają się różowymi i białymi kwiatami.

 

Warto udać się na spacer po Cmentarzu Centralnym, który oprócz bycia nekropolią jest również bogatym parkiem dendrologicznym z około 415 gatunkami drzew i krzewów. W maju cmentarz rozkwita tysiącami różowych, fioletowych i białych rododendronów. Jest to najlepszy miesiąc na zwiedzenie tej największej w Polsce i trzeciej co do wielkości nekropolii w Europie.

 

Rododendrony kwitnące w maju na Cmentarzu CentralnymWydarzeniem kulturalnym, które przyciągnie wiosną do Szczecina miłośników teatru, jest zdecydowanie Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”. Ten cieszący się długą tradycją festiwal organizowany jest co roku przez Teatr Współczesny, Teatr Lalek „Pleciuga” oraz Ośrodek Teatralny „Kana”. Tygodniowy zazwyczaj program zawiera spektakle konkursowe i pozakonkursowe wystawiane przez zespoły polskie i zagraniczne, spotkania z osobowościami teatru, koncerty, wystawy, projekcje filmowe, etc.

 

Innym ważnym wydarzeniem na mapie kulturalnej Szczecina jest odbywający się wiosną Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Oprócz wystaw festiwalowi towarzyszą koncerty, warsztaty, spotkania z artystami, kampanie społeczne. Co roku, inna myśl przewodnia staje się kluczem doboru prezentowanych prac.

 

Piknik nad Odrą, który przypada zazwyczaj na początku maja to weekendowy festyn połączony z targami turystycznymi. Od rana do wieczora na Wałach Chrobrego miejsce mają zabawy oraz występy zespołów ludowych i nie tylko, jarmark, prezentacja wyrobów i kuchni regionalnych, i inne. 

 

Szczecin Music Fest to festiwal będący cyklem koncertów odbywających się wiosną i latem każdego roku. Organizatorzy festiwalu zapraszają do miasta znakomite gwiazdy reprezentujące rozmaite gatunki muzyczne. W ramach Szczecin Music Fest w Szczecinie wystąpili już m.in. Cesaria Evora, Kronos Quartet, Apocalyptica, Gotan Project, Brendan Perry czy Jan Garbarek.

Dodatkowe informacje