Jak poruszać się po mieście?

Z naszej strony proponujemy zwiedzać Szczecin najlepiej na pieszo lub też na rowerze. Po pierwsze są to rozwiązania ekologiczne, po drugie zdrowe, a po trzecie o wiele więcej rzeczy zauważa się dookoła siebie poruszając się siłami własnych mięśni. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z transportu, czy to własnego czy to miejskiego, warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

 

Transport Publiczny

Szczecin to, po Warszawie i Krakowie, trzecie pod względem powierzchni miasto w Polsce. Dlatego też posiada on rozbudowaną siatkę komunikacji miejskiej.

 

Szczecińskie dzielnice skomunikowane są siatką dwunastu linii tramwajowych (numery 1 - 12), ponad czterdziestoma zwykłymi liniami autobusowymi (numery 51-111) oraz pośpiesznymi liniami autobusowymi (A-G).  Ponadto w godzinach 23:00 – 5:00 w mieście działa autobusowa komunikacja nocna (numery 521-534).

 

Autobusowa komunikacja pośpieszna została wprowadzona w celu szybszego skomunikowania najbardziej odległych osiedli Szczecina na Prawobrzeżu oraz Polic. Do dzielnic tych dojechać również można liniami zwykłymi (tramwajami i autobusami), jednak często wiąże się to z większą ilością przesiadek i częstszymi przystankami.

 

Bilety i rozkład

Bilety w szczecińskiej komunikacji miejskiej są biletami czasowymi. Oznacza to, że po skasowaniu biletu (na stemplu widoczna będzie godzina) możemy zmieniać środki komunikacji publicznej, aż do czasu wyczerpania limitu czasowego. Poszczególne bilety na linie zwykłe ważne są 15min (2zł), 30min (3zł), 60min (4zł), 120min (5zł). Bilety ulgowe kosztują połowę biletów zwykłych (np. bilet ulgowy na 15min = 1zł), z kolei bilety na linie pośpieszne są dwa razy droższe niż bilety na linie zwykłe (np. bilet zwykły na linię pośpieszną na 15min = 4zł).

 

Bilety na komunikację miejską można nabyć w kioskach i sklepach w pobliżu przystanków, a także w niektórych pojazdach komunikacji miejskiej. W godzinach od 18:00 do 6:00 dnia następnego oraz przez całą dobę w soboty i w dni świąteczne bilety jednorazowe czasowe można nabywać u kierowcy pojazdu. Zakup biletu powinien nastąpić na przystanku, na którym pasażer wsiada. Opłata winna być wniesiona kwotą odliczoną lub kwotą nieznacznie przewyższającą cenę biletu.

 

Jeżeli zamierzamy dużo podróżować komunikacją miejską warto zaopatrzyć się w Szczecińską Kartę Turystyczną. Karta dobowa kosztuje 15zł, a 3-dniowa 25zł. Karta uprawnia posiadacza do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską oraz do wielu zniżek w szczecińskich restauracjach, hotelach, muzeach czy wypożyczalniach sprzętu sportowego. Kartę można nabyć m.in. w Centrum Informacji Turystycznej. Więcej informacji tutaj

 

Rozkład jazdy szczecińskiego transportu jest inny w dni powszednie i w weekendy. Niedziela jest traktowana jako dzień świąteczny. Więcej informacji na temat rozkładów jazdy na stronie ZdiTM

 

Samochód

W porównaniu do innych miast szczecińskie drogi nie są zbyt zatłoczone i mieszkańcy nie cierpią z powodu wielogodzinnych korków. Miejscami na które należy uważać są trasy wjazdowe do miasta. Z powodu wydzielenia tzw. „buspasa” na ulicy Energetyków, trasa stała się „wąskim gardłem”. Szczególnie uważać aby przestrzegać żółtych oznaczeń na jezdni powinni kierowcy spoza Szczecina. Jeśli złamiemy zakaz poruszania się po buspasie możemy dostać mandat.

 

W centralnych dzielnicach Szczecina większość miejsc postojowych jest płatna. Strefa Płatnego Parkowania dzieli się na podstrefy A i B, a opłata postojowa obowiązuje w godzinach 8:00 do 17:00. Więcej na temat SPP tutaj.

 

Taxówki

Na terenie Szczecina działa również sporo firm taksówkarskich. Do najpopularniejszych firm należą City Taxi (tel. 914 335 335, sms: 506 335 335), Granada Taxi (tel. 196 65) czy Radio Taxi (tel. 196 22). W pojazdach Taxi4You mamy możliwość dokonania płatności kartą (tel. 194 64, sms: 603 833 833).

 

Dodatkowe informacje