Informacja Turystyczna

Zakupy

Zakupy

Największymi obiektami w dzisiejszym Szczecinie, tak jak w większości polskich miast, są centra handlowe zlokalizowane zarówno w jego centrum jak i na obrzeżach. W centrum miasta największymi pasażami handlowymi są Galeria Kaskada oraz Centrum Handlowo-Rozrywkowe Galaxy.

 

Wnętrze Galerii KaskadaKaskada (przy Placu Żołnierza) jest najnowszym tego typu obiektem w mieście. Otwarta we wrześniu 2011 roku  mieści w sobie ponad 140 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Na najwyższym piętrze budynku znajduje się klub fitness o powierzchni 2000 m2.

 

Warto wspomnieć burzliwą historię tego miejsca. W miejscu gdzie obecnie znajduje się Galeria Kaskada przebiegały mury forteczne Szczecina. W 1889 roku wybudowano tu budynek, w którym mieściły się sklepy, kawiarnie i restauracje. Budynek przebudowano w stylu modernistycznym w 1929 roku, a od nazwiska właściciela nazwano Haus Ponath. Po wojnie budynek pełnił te same funkcje, a po remoncie w latach 60. powstał tu ogromny i bardzo nowoczesny lokal rozrywkowy. Na scenie Kaskady występowali artyści zagraniczni i polscy. Niestety w 1981 roku tragedia zakończyła działalność tego miejsca. W pożarze, który strawił budynek zginęło 14 osób. Przez kolejne 30 lat jedynymi śladami po Kaskadzie była posadzka, która ostała się na pustym placu.

Galeria Handlowa Kaskada w nocy 

Gdy podjęto się budowy centrum handlowego powierzchnię Kaskady powiększono o teren byłych Zakładów Przemysłu Odzieżowego „Odra” oraz działkę teatru lalek „Pleciuga”. Podczas odbudowy natrafiono na pozostałości starych murów obronnych, których szczątki zostały wyeksponowane na najniższym poziomie w sklepie Empik (oraz przed wejściem do sklepu).

 

Wnętrze Centrum Handlowego GalaxyNajwiększym obiektem handlowym w Szczecinie jest otwarte w 2003 roku Galaxy (przy Placu Rodła). Centrum handlowe mieści w swoim wnętrzu aż 170 sklepów, punktów usługowych i restauracji. Znajdziemy tu sklepy sieciowe najbardziej znanych marek odzieżowych, sklepy z artykułami wyposażenia wnętrz, elektroniką, księgarnie i drogerie. Jeżeli po długich zakupach zgłodniejemy, możemy posilić się w jednej z wielu restauracji i kawiarni. Na drugim poziomie znajduje się tu też hipermarket Real, a na najwyższym piętrze Multikino, kręgielnia oraz arkada gier komputerowych.

 

CH Turzyn przy ul. Bohaterów Warszawy jest mniejsze niż powyższe galerie handlowe, ale przedstawia podobną ofertę sklepów sieciowych. Mieści się tu także hipermarket Carrefour, salon Empik czy też sklep Rossmann.  Po prawej stronie CH Turzyn znajduje się CH Nowy Turzyn otwarte w 2011 roku na miejscu byłego targowiska Turzyn. Oprócz lokali gastronomicznych mieszczą się tu różnorodne punkty usługowe i handlowe. Po lewej stronie CH „Turzyn” bliżej ulicy Kordeckiego znajduje się rynek Turzyn. Od indywidualnych dostawców można tu kupić świeże warzywa i owoce, odzież jak i kosmetyki. Stragany targowe mieściły się niegdyś na całej powierzchni zajmowanej obecnie przez rynek, CH „Turzyn” oraz CH „Nowy Turzyn”.

 

Innymi dużymi targowiskami z tradycją są Manhattan przy ul. Staszica, Rynek Pogodno przy ul. Adama Mickiewicza czy też Tobruk w pobliżu Placu Tobruckiego. Szczecińskie targowiska oferują szeroką gamę produktów i usług. Tradycyjnie znajdziemy tu świeże warzywa i owoce, żywność, odzież, antyki czy też drogerie.

 

Ulicami handlowymi w Szczecinie zawsze były ulice Krzywoustego, Bogusława, Wojska Polskiego oraz aleje Niepodległości i Wyzwolenia. Zgodnie z obecną tendencją w większości polskich miast, szczeciński handel przenosi się do obiektów wielkopowierzchniowych i oferta małych butików skupionych przy głównych ulicach miasta niestety stale maleje.

 

Oprócz dużych pasaży handlowych w centrum miasta jest też kilka położonych na obrzeżach Szczecina. Wśród nich znajduje się chętnie odwiedzane przez naszych zachodnich sąsiadów CH Ster wraz z hipermarketem Real przy ul. Ku Słońcu, czy też położone w pobliżu Cmentarza Centralnego przy ul. Mieszka I CH Atrium Molo. W tym drugim oprócz hipermarketu Carrefour mieści się także Media Markt, TK Maxx, H&M czy New Yorker.

 

Na Prawobrzeżu największe obiekty handlowe skupione są wzdłuż ulicy Andrzeja Struga na praktycznie 1,5-kilometrowym odcinku od ulicy Gryfińskiej do Botanicznej. Zlokalizowane są tu sklepy meblowe, z wyposażeniem wnętrz oraz materiałami wykończeniowymi takie jak Centrum Meblowe Top Shopping, Bodzio, Castorama czy Leroy Merlin. Przy ulicy Struga mieści się także hipermarket Real, CH Słoneczne, Kaufland sklepy Helios z pobliskim ryneczkiem przy ul. Jasnej oraz największy obiekt handlowy – CH Gryf. Na Galerię Gryf składa się hipermarket Carrefour, sklepy Jysk, Komfort, Deichmann, Euro RTV czy też Orsay.

Dodatkowe informacje