Ciekawostki

Ze Szczecina do Hollywood?

Okazuje się, że poniekąd tak. Aktorka Mia Wasikowska znana z "Alicji w Krainie Czarów" Tima Burtona oraz Jesse Eisenberg, który w filmie "The Social Network" wcielił się w postać twórcy Facebooka -  Marka Zuckerberga, są w pewien sposób związani ze Szczecinem.

 

Mia Wasikowska

Mia Wasikowska urodziła się w 1989 roku w Canberze w Australii. Swoje polskie nazwisko aktorka odziedziczyła po mamie - Marzenie Wasikowskiej. Gdy Mia miała osiem lat jej matka, pracująca jako fotograf, otrzymała zlecenie wykonania kolekcji prac dotyczących jej doświadczeń emigracyjnych. Rodzina Mii przeprowadziła się na rok do Szczecina. Było to jedyne polskie miasto w którym aktorka mieszkała. Na tym jednak jej związek ze Szczecinem i Polską się kończy. Mia wspomina o Szczecinie w wywiadach, niestety nie mówi po polsku.

 

Jeśli zaś chodzi o Jesse'ego Eisenberga to jego związek ze Szczecinem nie jest do końca jasny. Strona IMDb.com (będąca zazwyczaj wiarygodnym źródłem informacji) podaje, że oboje rodzice aktora pochodzą ze Szczecina i że wyemigrowali do USA jeszcze przed urodzeniem Jesse'ego. Sam aktor, jak i jego siostra Hallie Kate (również aktorka) mówią Jesse Eisenbergpodobno płynnie po polsku oraz często odwiedzają rodzinne strony. Tezę tę, w swoim artykule pt. "Pan Facebook był w Szczecinie?" (Gazeta Wyborcza, 26.06.2012) obala Wojciech Jachim. Dziennikarz przeprowadził wywiad z ciotką aktora, mieszkającą na osiedlu Książąt Pomorskich. Krewna Jesse'ego twierdzi, że ani jego rodzice, ani dziadkowie nie urodzili się w Polsce. Podobno ostatni polscy przodkowie to pradziadkowie aktora, którzy pochodzili z Krasnegostawu. Również płynna polszczyzna oraz częste wizyty w Szczecinie są podobno mitem, gdyż aktor odwiedził nasze miasto tylko raz i na krótko. No cóż, szkoda... W każdym razie, zapraszamy!

Dodatkowe informacje