Ciekawostki

Szczecin nie leży nad morzem

Wiele osób mieszkających z dala od Szczecina ze zdziwieniem przyjmuje fakt, że Szczecin wcale nie leży nad morzem. Z kolei wielu szczecinian ze zdziwieniem odbiera pytanie zbłąkanych turystów "Jak dojadę na plażę?".

 

Morze Bałtyckie

Przez jakiś czas funkcjonował nawet dowcip, że nad morze można dojechać tramwajem linii 10 (linia nie kursowała przez wiele lat). Fakt jest jednak taki, że w Szczecinie nie ma mola ani wydm i aby dostać się na najbliżej położone nadmorskie plaże, trzeba pokonać odległość aż 100km. W połowie drogi jest jeszcze Zalew Szczeciński, ale są to wody śródlądowe. Wycieczka nad morze nie jest długa, ale jest to jednak wycieczka. Jeśli nie posiadamy samochodu, do nadmorskich miejscowości bez problemu dojedziemy autobusem PKS, pociągiem lub wodolotem!

Nie znaczy to jednak, że w Szczecinie plaż nie ma. Liczne kąpieliska m.in. Jezioro Dąbie, Dziewoklicz, Głębokie czy też Miedwie zapełniają się latem mieszkańcami spragnionymi ochłody w wodzie, czy też kąpieli słonecznych.

Niewątpliwym atutem Szczecina, jest to, że posiada on liczne tereny zielone i akweny położone bardzo blisko centrum miasta. Daje to możliwość bliskiego obcowania z dziką przyrodą bez konieczności pokonywania dużych odległości. Aby doświadczyć wodnego charakteru Szczecina, zdecydowanie polecamy rejs statkiem po Odrze lub wyprawę kajakową po Międzyodrzu.

Szczecin nie leży nad morzem

Dodatkowe informacje