Ciekawostki

Obywatel "honorowy"

Czy wiecie, że Adolf Hitler jest / był honorowym obywatelem Szczecina? Tak, tak, ten tytuł władze Szczecina przyznały Hitlerowi 4 kwietnia 1933 roku. Dopiero w 1938 roku, podczas swojej wizyty w Szczecinie, Hitler osobiście przyjął tytuł.

 

Stettiner Adressbuch - lista honorowych obywateliProblem z niechlubnie przyznanymi tytułami obywatela honorowego ma nie tylko Szczecin. Za czasów III Rzeszy większość niemieckich miast nadawała honorowe tytuły czołowym nazistom. Führer został także odznaczony w Gdańsku, Wrocławiu czy Wałbrzychu.

Odebranie tytułu nie jest wcale takie proste i  w wielu poniemieckich miastach będących obecnie polskimi radni czynili już starania w tym kierunku. Należy jednak pamiętać, że tytuł nadano Hitlerowi w Stettinie, a nie Szczecinie. W III Rzeszy, a nie w Polsce. Poza tym w wyniku procesu norymberskiego zbrodniarze wojenni zostali pozbawieni wszelkich odznaczeń i przywilejów. Można więc chyba śmiało uznać, że Adolf Hitler BYŁ honorowym obywatelem Stettina.

Powyżej prezentujemy stronę ze Stettiner Adressbuch 1942, gdzie obok Hitlera wymieniona jest reszta "kolegów" (mi.in Göring) - obywateli honorowych miasta. Poniżej zdjęcie z wizyty Hitlera w Szczecinie w 1938r.


Adolf Hitler na Wałach Chrobrego 1938r.

Dodatkowe informacje