Ciekawostki

Angielski romantyk w Szczecinie?

Joseph Mallord William Turner uznawany jest dzisiaj za jednego z najwybitniejszych malarzy angielskich. Jego znane na całym świecie romantyczne pejzaże uważane są za dzieła, które zainspirowały późniejszych impresjonistów. W roku 1835, podczas swej podróży do Wenecji, William Turner odwiedził także Szczecin.

Turner w SzczecinieNie wiemy ile czasu Turner spędził w Szczecinie, wiemy natomiast, że później udał się m.in. do Berlina, Drezna, Pragi i Wiednia. Do domu przywiózł rysunki miejsc, które odwiedził. Było wśród nich około 17 szkiców Szczecina, które dziś znajdują się w Tate Gallery w Londynie. Rysunki można także obejrzeć on-line.

W czasie gdy William Turner odwiedził Szczecin, miasto było wciąż twierdzą. Malarz poruszał się więc w obrębie Starego Miasta otoczonego murami, co widać na jego rysunkach. Szkice wykonane zostały w dzienniku, gdzie Turner uwiecznił m.in. Zamek Książąt Pomorskich, Kościół Św. Jakuba, Bramę Królewską czy port. Być może artysta miał zamiar wykorzystać je do późniejszych prac, a być może miały stanowić swego rodzaju pamiątkę z podróży.

Turner w SzczecinieJak się okazuje więc Turner jest kolejnym brytyjskim malarzem (po Edwardzie Burne-Jones - autorze portretu Sydonii), który ma jakiś związek z naszym miastem.

Przed wojną dzisiejsza ulica Jagiellońska, która została zbudowana już po zburzeniu obwarowań miejskich, nosiła nazwę Turnerstrasse. Być może tak jak Turnerweg w Straslundzie została ona nazwana na cześć słynnego malarza.

(Odkrycia szczecińskich rysunków Turnera dokonała w styczniu 2006 Wirginia Izdebska.)

Dodatkowe informacje